We współczesnym świecie trudno obejść się bez technologii i Internetu. To właśnie one generują big data czyli całą masę danych. To właśnie za sprawą technologii i usług informatycznych big data zyskała na znaczeniu, można powiedzieć, że żyjemy w świecie zalanym bilionami gigabajtów danych.

Dane są przecież niezbędne do procesów związanych z produkcją, efektywnością działalności gospodarczej, rozwoju nowych pomysłów, budowaniu nowych rozwiązań czy relacji biznesowych.
Właściwie każda firma musi sobie radzić z gromadzeniem i przetwarzaniem danych.

Informatycy zatrudnieni do takiej pracy muszą nauczyć się szybko wyszukiwać potrzebne dane. W natłoku takich informacji nie jest to wcale takie proste. Na szczęście rynek oferuje dużo narzędzi informatycznych do poruszania się w świecie big data.

Rozwój technologii był związany z oszczędnością oraz szybkością, jaką chciano uzyskać za pomocą komputerów, sztucznej inteligencji oraz Internetu. W ten sposób samoistnie nastąpił rozrost danych. Dzięki temu każdy użytkownik sieci internetowej zyskał dostęp do informacji z całego świata. Digitalizacja danych pozwoliła też na szerzenie wiedzy i umiejętności potrzebnych do przetrwania w XXI wieku. Big data jest związana z konsumowaniem i przetwarzaniem danych. Jest to również współdzielenie danych pomiędzy użytkownikami.

Wraz z rozwojem chmury obliczeniowej i programów takich jak One Drive, szybka wymiana informacjami i praca kilku osób nad jednym plikiem stała się możliwa, a nawet pożądana.